ai and architecture

چگونه هوش‌مصنوعی روند طراحی معماری را در سال‌های پیش رو تغییر خواهد داد؟

تغییر روند طراحی معماری با هوش مصنوعی دری به روی طراحی و ساخت خانه‌های هوشمند باز کرده است. فضاهای زندگی پیچیده و داده‌محور هستند. طراحی ساختمان‌هایی به سبک معماری پارامتریک، متحرک با اشکال پیچیده که بسیار کارآمد هستند و فقط مکعبی شکل نیستند در سال‌های آتی به روندی جدید تبدیل خواهد شد. هوش ‌مصنوعی به شکلی چشمگیر بر برنامه‌ریزی روی فضا، طراحی، ساخت و ساز، مدیریت پروژه، کاهش ضایعات، استفاده از استراتژی‌های پایدار و کمک به ساخت خانه‌ها در شهرهای هوشمند، تأثیر می‌گذارد. اما هوش مصنوعی چه تغییرات مهمی در روند طراحی معماری در سال‌های آتی ایجاد خواهد کرد؟ با ما همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

اتوماسیون شدن طراحی معماری یک تغییر روند طراحی معماری با هوش مصنوعی

انسان‌ها از چیزی که آن را درک نمی‌کنند انتقاد می‌کنند و می‌ترسند. موانع متعددی مانند کمبود داده، مدیریت صحیح، پشتیبانی همه‌جانبه، هماهنگی و عوامل دیگر وجود دارد که باید آن‌ها را حل کرد. اما مانند هر صنعت دیگری، معماری نیز نیاز به تطابق با روندهای جدید و تکامل دارد.

داده‌های جدید یک جزء کلیدی در فرآیند تصمیم‌گیری به شمار می‌آیند. هوش مصنوعی نه تنها می‌تواند این موانع را دور بزند بلکه می‌تواند تصمیم‌گیری کند، داده‌ها را استخراج و بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده تجزیه و تحلیل نماید.

هنگام کار بر روی یک پروژه، تجزیه و تحلیل مناسب بودن پروژه، کیفیت و ایجاد تغییرات در پروژه ضروری است. در حال حاضر، معماران این کار را به شکلی ذهنی انجام می‌دهند. آنها به طور فیزیکی فضاها را تعیین و پردازش می‌کنند، طرح را بهبود بخشیده و در نهایت، محصولی درخور ارائه می‌دهند.

اما این روند زمان‌بر است. تلاش و تحقیق زیادی برای تکمیل کل فرایند باید صورت ‌گیرد. یک تغییر روند طراحی معماری با هوش مصنوعی در سال‌های پیش رو، خودکار شدن طراحی معماری است. با اتوماسیون شدن طراحی، معماران می‌توانند رویکرد کمی و عینی‌تری به طراحی داشته باشند. برای مثال، زبان برنامه‌نویسی معمار مانند معماری پارامتریک، چیزهایی که قبلا غیرقابل تصور بود را ممکن کرده است. در رشته معماری به دلیل معماری پارامتریک شاهد تغییر روند ناشی از پیشرفت فناوری هستیم. با استفاده از این زبان برنامه‌نویسی معمار می‌تواند با تغییر پارامترهای خاص، طرح‌های خروجی متعددی را شبیه‌سازی کند.

معماری پارامتریک کار معماران را بسیار راحت کرده است. در نتیجه، آن‌ها می‌توانند با استفاده از هوش مصنوعی در معماری، بر خلق طراحی‌های جدید یا ایده‌های مختلف تمرکز کنند. در واقع، هدف از استفاده از هوش مصنوعی جایگزین کردن آن با یک معمار نیست، بلکه بهبود کار آنها است.

هوش مصنوعی، عناصر معماری را بهبود می‌بخشد

نقش هوش مصنوعی در معماری قابل درک و ساده است. هوش مصنوعی برنامه‌ریزی و ساخت و ساز را سرعت می‌بخشد. این دو کار چیزی نیستند که بتوانید آن را ظرف یک روز تمام کنید. اما هوش مصنوعی مدل‌ها و داده‌های کاربردی را با سرعت بیشتری ایجاد خواهد کرد. چیزی که مردم به آن ابزار تخمین می‌گویند.

علاوه بر این، شما می‌توانید از داده‌ها در هنگام طراحی زیرساخت استفاده کنید. یک میلی‌ثانیه طول می‌کشد تا هوش مصنوعی داده‌های پیچیده را جمع‌آوری کند و شما با آن بتوانید به یک طراحی مفهومی ایده‌آل برسید. هوش مصنوعی برای ایجاد تغییرات سریع، گزینه‌ای عالی محسوب می‌شود. در واقع، این ابزار، کل فرایند و اجزای ساخت و ساز از جمله طراحی را تسهیل کرده و باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود.

الگوریتم‌های هوش مصنوعی به طراحی بهتر کمک می‌کنند

یک تغییر روند طراحی معماری با هوش ‌مصنوعی، ایجاد طراحی‌های بهتر در حوزه معماری است. با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توان طراحی‌ها و ساختمان‌های بهتری ساخت. به لطف CAD  (طراحی به کمک رایانه)، الگوریتم‌ها می‌توانند به ایجاد تغییر، اطلاع‌رسانی و ایجاد طرح‌های جدید کمک کنند. معماران با کمک هوش مصنوعی حتی می‌توانند طراحی‌ها و اشکال عجیب و غریب را خلق کنند.

به بیان ساده، الگوریتم‌های هوش مصنوعی جعبه ابزار کاملا جدیدی را در اختیار معماران قرار می‌دهند که به آنها کمک می‌کند به اهداف خود دست یابند و ایده‌های خود را بهبود بخشند.

در برخی موارد، ابزارهای هوش مصنوعی مانند یادگیری ماشینی نیز طراحی سازه‌های منحصر به فردی که طراحی آنها با یک رویکرد معمولی غیرممکن یا غیرعملی است را ممکن می‌سازند. این ابزارها از پروژه‌های معماری قبلی برای ایجاد طراحی‌های کاملا جدید استفاده می‌کنند. معماران با استفاده از این ابزارها می‌توانند تکنیک‌های طراحی جدیدی که تا به حال کشف نکرده‌اند را پیدا کنند.

ابزارهای جدید هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به معماران کمک می‌کنند تا سریع‌تر کار کنند، ساختمان‌های بادوام‌تر طراحی نموده و طرح‌هایی به تنهایی قادر به ایجاد آن نبودند را خلق کنند. این ابزارها احتمالا در چند سال آینده محبوب‌تر می‌شوند؛ زیرا معماران همچنان به آزمایش با آنها و پذیرش نوآوری‌های حاصل از تحقیقات هوش مصنوعی ادامه می‌دهند.

سیستم‌های طراحی هوشمندتر یک تغییر روند طراحی معماری با هوش مصنوعی در سال‌های آتی

داده‌ها همیشه ایده بهتری در ذهن ما ایجاد می‌کنند. به یاد داشته باشید، تغییر روند طراحی معماری با هوش مصنوعی قطعا اتفاق میفتد. گاهی اوقات عادت کردن به این تغییرات سخت است. در برخی مواقع نیز این تغییرات فرصتی برای رشد معماران فراهم خواهد کرد.

از هوش مصنوعی در صنایع بسیار زیادی استفاده می‌شود. هوش مصنوعی قادر است مجموعه عظیمی از داده‌ها را جمع‌آوری و سپس بر اساس آن داده‌ها پیش‌بینی‌هایی انجام دهد. به عنوان مثال، شرکت‌ها در حال حاضر از هوش مصنوعی برای بهبود پردازش زبان، ساده کردن عملیات، انجام کارهای تکراری و غیره استفاده می‌کنند.

وقتی این مسئله را در نظر بگیرید، تصور اینکه شرکت‌های معماری از هوش مصنوعی در آینده برای طراحی شهرهای هوشمند استفاده ‌کنند چندان سخت نیست. علاوه بر این، ما در حال حاضر از طریق فناوری موجود با محیط اطراف خود در تعامل هستیم.

بنابراین، استفاده از همین تاکتیک در فضاهای عمومی و طراحی معماری چندان دور از ذهن به نظر نمی‌رسد. معماری چیزی جز به حداکثر رساندن فضا با استفاده از نوآوری نیست. پیشرفت‌ هوش مصنوعی و فناوری بسیاری از کارهای غیرممکن را ممکن می‌سازد.

به عبارت دیگر، هوش مصنوعی صنعت معماری را به سطحی کاملا متفاوت ارتقا می‌دهد. معماران با استفاده از آن می‌توانند سطوح و الگوهای ترافیکی برای بازسازی شهرها را درک کنند. اگرچه این کار پیچیده به نظر می‌‍رسد، اما هوش مصنوعی می‌تواند فرایند را ساده کرده و تمامی اطلاعات و داده‌های لازم را ارائه دهد.

امکان پیش‌بینی روندهای جدید

هوش مصنوعی به معماران کمک می‌کند که نگاهی رو به جلو داشته باشند. جریان جدیدترین روندها و طرح‌های معماری را به راحتی نمی‌توان پیش‌بینی کرد. اما با استفاده از سیستم هوش مصنوعی، معماران می‌توانند پس از انتخاب یک طرح یا برنامه‌ریزی خاص داده‌ها و آمارهای زیادی را تجزیه و تحلیل کنند. از طرح‌ها و برنامه ریزی‌های پرتقاضا، آنها می‌توانند در جریان روندهای فعلی تا روندهای آینده مانند تقاضای رو به رشد برای برخی طراحی‌ها قرار بگیرند. تغییر روند طراحی معماری با هوش مصنوعی نیز بر بازار جهانی تأثیر می‌گذارد و ممکن است یک نوع طراحی در بین مردم محبوبیت زیادی یافته و یک روند جدید تبدیل شود.

طراحی شخصی برای همه

تغییر روند طراحی معماری با هوش مصنوعی امکان ایجاد طرح‌های معماری و منحصر به فرد برای مشتریان را فراهم می‌کند. هوش مصنوعی در حال ایجاد سیستم‌های طراحی مدولار و قوی است. ایجاد مدل‌های جدید، تحلیل محیط ساختمان و تخمین هزینه‌ها از کارهایی است که هوش مصنوعی می‌تواند انجام دهد. از همه مهم‌تر، تمام این اطلاعات را می‌توان در یک برنامه طراحی انجام داد. هوش مصنوعی زمان ساخت و ساز را کاهش داده و در نتیجه، معماران می‌توانند برای هر مشتری طراحی منحصر به فردی ارائه دهند.

هوش مصنوعی در طراحی خانه نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. داده‌های لازم و شخصی شده در سیستم هوش مصنوعی ثبت می‌شود. این سیستم تمام طراحی‌های ممکن را برای شما تجزیه و تحلیل می‌کند و بهترین طراحی را به شما ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، ممکن است شخصی بخواهد یک کنترل‌کننده دمای خودکار در خانه نصب کند. هوش مصنوعی دمای بیرون و ظرفیت سیستم گرمایش را تجزیه و تحلیل می‌کند و بعد از ا« دمای بهینه داخل اتاق را برای شما فراهم می‌کند.

نتیجه‌گیری

هر راهی که هوش مصنوعی و معماری را به هم وصل کند، پلی به سوی آینده‌ای بهتر خواهد بود. هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی از داده‌های از قبل موجود برای خودکارسازی کارهای معماری بسیار پیچیده استفاده می‌کنند. این ابزارها از داده‌های موجود برای تولید اطلاعات معماری کاملا جدید بهره می‌برند.

در نتیجه، افراد سازنده و معمار با تغییر روند طراحی معماری با هوش ‌مصنوعی زمان و تلاش کمتری را برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و وقت بیشتری برای بهبود ساخت‌وساز و طراحی ساختمان‌ها در سطحی عالی و به شکلی کاملا جدید اختصاص می‌دهند. به همین دلیل است که معماران باید از هوش مصنوعی به عنوان ابزاری برای ارتقای مهارت‌های طراحی خود استفاده کنند تا از روندهای جدید جا نمانند.

در پایان، اگردر حوزه معماری و صنعت ساختمان فعالیت می‌کنید و می‌خواهید به ‌جای آموزش، مهارت‌هایی کسب کنید تا بتوانید خودتان از این پس بر مشکلات پیروز شوید و برای توسعه کسب و کار خود بهترین تصمیمات را بگیرید توصیه می‌کنیم در جلسات بیزنس کوچینگ برای معماران و سازندگان با نوید طاهری شرکت کنید. در جلسات بیزنس کوچینگ با نوید طاهری هرآنچه باید در زمینه کوچ کسب‌وکار در حوزه معماری باید بدانید را خواهید آموخت. این جلسات به رشد و تعالی شما در کسب وکارتان کمک خواهد کرد. علاوه بر این، با شرکت در این جلسات به رفع ابهامات و مشکلات شما در حوزه کاری پرداخته خواهد شد.

 

#AIinArchitecture #FutureofDesign #IntelligentDesign #ArchitectureTech #TechinDesign #DesignRevolution #AIArchitecture #DesignInnovation #SmartDesign #ArchitectureAI #AIandDesign

 

 

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *