هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ:یک فرصت یا تهدیدی در حوزه مارکتینگ؟

هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ:یک فرصت یا تهدیدی در حوزه مارکتینگ؟  

می‌توان به جرات گفت دیجیتال مارکتینگ از جمله بزرگ‌ترین حوزه‌هایی است که هوش مصنوعی تحول عظیمی در آن ایجاد کرده است. در این مقاله از بیزنس کوچینگ با نوید طاهری هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ را بررسی خواهیم کرد. همچنین تاثیراتی که هوش مصنوعی و بازاریابی دیجیتال بر آینده بازاریابی آنلاین می‌گذارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی چیست؟

عبارت «هوش مصنوعی» به منظور توصیف ماشین‌ها و رایانه‌هایی به کار برده می‌شود که راندمان‌های «شناختی» ذهن بشر همچون یادگیری و حل مسائل را مورد تقلید قرار می‌دهند.

در تعریف هوش مصنوعی می‌توان گفت زیر شاخه‌ علوم رایانه‌ای بوده که سعی دارد ماهیت هوش را درک کند و ماشین هوشمند جدیدی خلق کند که طبق داده‌های دریافتی، دقیقا مثل انسان‌ها فکر کند، پاسخ دهد و انجام وظیفه کند. یک‌سری از فعالیت‌های مربوط به هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ از جمله رباتیک، شناسایی بیان، شناسایی تصویر، پردازش زبان طبیعی و حل مسئله بسیار فنی و تخصصی هستند.

در حال حاضر عملکرد سیستم‌های هوش مصنوعی به کمک الگوریتم‌های دقیق، به سرعت در حال پیشرفت بوده و کمک شایانی به هدفمندی در زمینه‌های تحقیق و توسعه در سراسر دنیا می‌کنند. در حقیقت تصور آنکه در آینده تکنولوژی محصولات با هوش مصنوعی همچون منبعی حاوی درک انسانی باشد، به دور نیست. هرچند هوش مصنوعی یک هوش انسانی نبوده، ولی توانایی فکر کردن مثل انسان را دارد و حتی امکان دارد از هوش انسانی هم فراتر رود.

هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ

در چند سال‌ اخیر، بازاریابان در به کارگیری از هوش مصنوعی در تکنیک‌های بازاریابی خود تردید داشتند. ولی در حال حاضر، اکثر برندهای موفق همچون آمازون و Spotify، از این تکنولوژی پیشرفته استقبال کرده و می‌توان گفت هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ در بین اکثر بازاریابان و مشاغل رواج یافته است. به طور مثال، آمازون بر حسب جستجوها، خریدها و بازدیدهای پیشین مخاطبان و مشتریان، از هوش مصنوعی به منظور نمایش محصولات مربوط به خریداران بهره‌گیری می‌کند. این مسئله ممکن است با فراهم نمودن یک تجربه شخصی‌سازی شده، گمان خرید اولیه را افزایش دهد و در نتیجه خریدار را تبدیل به مشتری دائمی کند.

در حقیقت امروزه هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ مزایا و فرصت‌های ایده‌آلی را در اختیار بازاریابان گذاشته است. هوش مصنوعی مواردی اعم از پیش‌بینی با بهره‌گیری از تجزیه و تحلیل داده‌ها، تجربیات بهتر برای مشتریان و بازاریابی هدفمند را فراهم می‌سازد که بدون تردید افزایش بازگشت سرمایه را برای مشاغل به دنبال خواهد داشت.

علی‌رغم موارد بیان شده، لازم است بدانید که تبلیغات از جمله شیوه‌های ایده‌آل به منظور ارزش بخشیدن برندها است. بر همین اساس دیجیتال مارکتینگ با بهره‌گیری از هوش مصنوعی قادر است با در نظر گرفتن علایق مخاطبان، پوسترهایی از برند ایجاد کرده که این مسئله باعث مشاهده تبلیغات بر حسب انتخاب و سلیقه مخاطب خواهد گردید. در واقع هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ علاوه بر آنکه کارها را برای برندها راحت‌تر می‌سازد، به حل مسائل مشتریان نیز کمک می‌کند.

تاثیر هوش مصنوعی بر آینده دیجیتال مارکتینگ

تکنولوژی هوش مصنوعی با بهره مندی از توانایی‌ در گردآوری داده‌ها، تجزیه و تحلیل داده‌ها، اعمال داده‌ها و سپس واکنش نسبت به آنها، انقلاب عظیمی در بازاریابی دیجیتال ایجاد خواهد کرد. در حقیقت بایستی بگوییم که در آینده بهره‌گیری از هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد. چرا که میزان اطلاعات در خصوص مصرف‌کنندگان بالقوه در حال افزایش است.

بنابراین هوش مصنوعی با داشتن پتانسیل بالا در تصمیم‌گیری سریع و دقیق مبنی بر داده، کمک بزرگی برای دیجیتال مارکتینگ خواهد بود. در ادامه بیزنس کوچینگ برای معماران و سازندگان با نوید طاهری به چند تاثیر بهره‌گیری از هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ اشاره شده است:

۱. شناسایی و تجزیه و تحلیل

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) اشاره به یکی از راهبردهای تجاری داشته که با گرد‌آوری حداکثر اطلاعات مشتری و فیلتر کردن اطلاعات معتبر، به ایجاد رویکرد مشتری‌محوری در تجارت می‌پردازد. هنگامی که CRM، فناوری AI  با تکنولوژی داده‌های بزرگ تلفیق گردند، قادر به حداکثر رساندن مجموعه اطلاعات کاربر از سیستم عامل‌های گوناگون خواهند بود. همچنین برای مشتریان هدف دیدگاه‌های دقیق را به‌دست آورده و به شناسایی نیازهای کاربران می‌پردازند. در نتیجه برندها می‌توانند مناسب‌ترین تکنیک بازاریابی خود را مشخص کنند.

نکته مهمی که در رابطه با هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ وجود دارد این است که برای هوش مصنوعی هر نوع اطلاعات رفتاری می‌تواند تحت عنوان منبع تجزیه و تحلیل به شمار رود. بازاریاب‌ها به کمک تمامی داده‌های گرد‌آوری شده قادر خواهند بود در آینده به تجزیه و تحلیل نیازهای مشتری بالقوه پرداخته و هوش مصنوعی را در راستای افزایش فروش سوق دهند.

۲. هدف قرار دادن مخاطب صحیح

ممکن است از راهنمایی و توصیه‌های پلتفرم‌هایی از جمله YouTube ، Facebook ،Twitter ، Amazon  و سیستم‌عامل‌های بزرگ دیگر، رسانه‌های اجتماعی و سایت‌های تجارت الکترونیکی متعجب شده باشید. تکنولوژی پایه که در این نوع پلتفرم‌ها به کار برده می‌شود، از جمله زیر شاخه‌های هوش مصنوعی با عنوان «یادگیری ماشین» است. ماشین طبق فعالیت‌های اشخاص آنچه را که مورد علاقه آنها است و یا نسبت به آن بی‌علاقه هستند را شناسایی کرده و پردازش می‌کند.

راندمان و عملکرد این صنعت با رشد بیشتر تکنولوژی دقیق‌تر شده و در دیجیتال مارکتینگ به جذب مخاطب مورد نظر کمک بسیاری خواهد کرد. به صورت کلی بایستی بگوییم که پیشنهاد محصولات خوب به مشتریان خوب در یک موقعیت خوب توسط سیستم‌عامل‌های دیجیتالی در فروش تفاوت بسیاری به وجود می‌آورد. بر همین اساس ورود و بهره‌گیری از هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ در آینده بسیار سازنده و کارآمد خواهد بود.

۳. پشتیبانی از زمان واقعی| هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که سرعت همه چیز به طور غیرقابل باوری بالا می‌رود و انتظار  همه افراد این است که کلیه امور خود را خیلی سریع به نتیجه برساند. از این رو منتظر نگه داشتن مشتریان برای دریافت پاسخ غیرقابل قبول است. بر همین اساس پاسخگویی به مشتری بایستی خیلی سرعت و حتی آنلاین باشد و در عین حال می‌بایست پاسخی باشد که مشتریان انتظار آن را دارند. شرکت‌ها به منظور ارائه پاسخ دقیق از Chatbots هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

۴. شخصی‌سازی کمپین‌های ایمیل مارکتینگ

هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ تحول عظیمی در شخصی‌سازی ایمیل‌ها ایجاد کرده است. بازاریابان حوزه معماری و دیجیتال مارکتینگ با بهره‌گیری از هوش مصنوعی قادر خواهند بود رفتار کاربران را به منظور ارائه پیام صحیح درک نمایند. برنامه‌های هوش مصنوعی این امکان را در اختیار بازاریابان قرار می‌دهند تا در یک موقعیت مناسب مشتریان مناسب خود را یافته و مطمئن شوند که فعالیت‌های پیام‌رسانی آنها مرتبط و جذاب بوده و احتمال تبدیل بیشتری دارد. در حقیقت باید گفت تکنولوژی هوش مصنوعی شانس موفقیت در ایمیل مارکتینگ را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

۵. تولید محتوای هوشمند

هرچند قرار نیست هوش مصنوعی صنعت نوشتن را در دست گیرد، ولی این موضوع که ماشین‌های هوش مصنوعی بتوانند در نوشتن به ما کمک کنند، دور از انتظار نیست. بعضی از نمونه‌هایی که تا کنون توسط ماشین نوشته شده‌اند، خوب بوده و در آینده بهتر هم خواهند شد. البته، تولیدکنندگان محتوا نباید بابت این مسئله نگرانی داشته باشند. چرا که مشاغل و مدیران دیجیتال مارکتینگ این امکان را دارند تا از مزایای محتوای تولید شده به کمک هوش مصنوعی، به منظور تقویت نویسندگان انسانی به خصوص در نوشتن محتواهای واقعی بهره‌گیری نمایند.

۶. افزایش تجربه کاربری

مهم‌ترین چیزی که مخاطب را به سمت یک وب‌سایت ترغیب می‌کند، یک تجربه کاربری خوب است. به کمک هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ مواردی اعم از پیش‌بینی رفتار خریدار، شخصیت خریدار و چرخه‌های جستجو راحت‌تر خواهد شد. از دیگر ویژگی‌های مفید هوش مصنوعی در زمان انتقال سریع مسائل می‌توان به خدمات مشتری و Chatbots اشاره داشت.

تبلیغات هدفمندتر

از طریق  پلتفرم‌های مدیریت داده (DMP)، الگوریتم‌های هوش مصنوعی این امکان را فراهم ساخته‌اند که داده‌های بزرگ(Big Data)  تحلیل گردند. شرکت‌های تبلیغاتی با بهره‌گیری از این داده‌ها، می‌توانند به صورت خودکار تبلیغاتی را تولید کنند و در معرض نمایش کاربرانی قرار دهند که بالاترین جذابیت را برای آنها دارد.

به طور مثال، با هر کلیک شما بر یک مطلب و یا حتی میزان زمانی که در وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های گوناگون صرف می‌کنید، گوگل به خاطر می‌سپارد که به چه چیزهایی علاقمند هستید و نسبت به چه تبلیغاتی واکنش نشان می‌دهید. Google AdWords  هم با بهره‌گیری از هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ الگوریتمی را مورد استفاده قرار می‌دهد که کاربران کمترین هزینه را بابت خرید مشتری پرداخت کنند.

بهبود تجربه‌ کاربری با هوش مصنوعی| هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ

طراحی صفحه‌ اصلی وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین مختص هر کاربر، از جمله موارد بهره‌گیری از هوش مصنوعی است. در حقیقت شرکت‌ها با این عمل این حس را به مخاطب القا می‌کنند که برند آنها به‌ صورت خاصی برای وی تولید گردیده است. هر کاربر با در نظر داشتن علایق خود مطالبی را در صفحه‌ نخست مشاهده می‌کند که جذابیت بیشتری برای او دارد. بر همین اساس احتمال تعامل وی با مطالب یا خرید از آن فروشگاه آنلاین بیشتر خواهد شد.

یکی از جدیدترین کاربردهای فناوری‌های هوش مصنوعی و کاربرد آن در مارکتینگ امکان تست محصول به‌ طور واقعیت است. امروزه اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که این امکان را فراهم می‌سازند تا یک لباس را به شکل مجازی تست کنید. از این رو، انتخاب محصول برای کاربران راحت‌تر خواهد شد و از سویی احتمال مرجوعی کالا و یا عدم رضایت مشتری کاهش می‌یابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *