چرا ساخت برند شخصی برای معماران و طراحان در رده اهمیت بالاتری نسبت به برندینگ مجموعه و شرکت آنهاست؟

به عنوان یک معمار، اولویت شما ساخت فضاهای خارجی و داخلی با بهترین استانداردها برای مشتریان است. اما مسئله مهم این است که هویت برند خود را چگونه به مشتری‌ها نشان می‌دهید؟ در واقع باید بگوییم که چگونه به مردم اطلاع می‌دهید شرکت معماری شما وجود دارد؟ تنها با ارائه چند نمونه کار به اطرافیان و داشتن یک شبکه ارتباطی محدود، نمی‌توان در بازار کار پر رقابت سر پا ایستاد. در کنار این مهم ضروری است که به این نکته هم توجه کنید، برند شما شخصی است و یا اینکه برندینگ مجموعه و شرکت را راه اندازی کرده‌اید. برای جذب مشتریان وفادار ساخت برند شخصی برای معماران و طراحان امری ضروری‌تر است.

با ما همراه باشید تا در این مجال از مجموعه راهنمایی‌های بیزنس کوچینگ برای معماران و سازندگان با نوید طاهری مسائلی مهم این نوع برندسازی را با هم مرور کنیم.

ساخت برند شخصی برای معماران و طراحان بهتر است یا برندینگ سازمانی

برای بررسی بهتر مبحث پیش رو، اجازه دهید هر کدام از این موارد را دوباره معنا کنیم تا درک مشترکی از آنها داشته باشیم. برندسازی شخصی، همان برندسازی شما به عنوان یک فرد و متخصص در جایگاه خود است. Personal Branding مشخص می‌کند که شما چه کسی هستید و چگونه در جهان دیده می‌شوید تا خودتان را تبلیغ کنید. به این طریق مردم به شما و توانایی‌هایتان برای ارائه خدمات برند خودتان به صورت آنلاین یا آفلاین باور خواهند داشت.

داشتن هویت برند بصری با کیفیت بالا، بازاریابی قوی، پیام‌رسانی بر روی برند و تصاویر معتبر برای کمک به مخاطبان شما برای ایجاد ارتباط با این برند ضروری است. برای اینکه به عنوان یک متخصص در حوزه کاری معماری دیده شوید، باید یک برند و محتوای بصری معتبر داشته باشید تا زمانی که از نظر فیزیکی برای معرفی خود حضور ندارید، این موارد نماینده شما باشند.

در مقابل ساخت برند شخصی برای معماران و طراحان، برندسازی شرکتی قرار می‌گیرد. به معنی که برندینگ برای یک تجارت چند نفره ساخته شده است نه یک شخص. Corporate branding به این معناست که یک شرکت یا سازمان چگونه خود را به دنیا معرفی می‌کند و چگونه به کارمندان خود نشان می‌دهد که فعالیت موفقی دارد. معمولا چهره شرکت با طراحی لوگو شناخته می‌شود و این اولین نقطه افتراق با برند شخصی است. ما پرسونال برندها را با چهره افراد می‌شناسیم.

برای ایجاد جایگاه مشخص این سازمان در بازار کار، به عنوان یک نام تجاری، مصرف کننده ارزش برند را با کشف و استفاده از خدمات آن شرکت تعیین می‌کند. به طور کلی، ایجاد اعتماد در یک برند شرکت دشوارتر است، اما زمانی که این اعتماد جلب شود سوددهی بالایی را به همراه خواهد داشت.

راهکارهایی برای انتخاب بهتر

واژه انتخاب همیشه به دوراهی‌هایی اشاره دارد که سردرگمی را هم به همراه خواهند داشت. اما جای نگرانی نیست. زیرا تجربه همکاری در بیزنس کوچینگ با نوید طاهری می‌تواند مسیر شما را مشخص‌تر کند. برای رسیدن به پاسخ مناسب شما در این وضعیت نیز پیشنهاد می‌کنیم که سوالاتی از این دست را پاسخ دهید.

  • آیا می‌خواهید در آینده کسب و کار خود را بفروشید؟
  • چه نوع کسب و کاری است؟ تنها طراحی را در پیش گرفته‌اید یا معماری را به طور کامل در نظر می‌گیرید؟
  • چطور با مخاطبان خود ارتباطی باکیفیت برقرار می‌کنید؟

ساخت برند شخصی برای معماران و طراحان و حتی برند سازمانی با این پرسشگری‌ها آسان‌تر خواهد شد. برای مثال اگر قصد دارید در آینده ساخت و ساز را رها کرده و دیگر در قامت یک سازنده فعالیت نکنید، بدیهی است که راه اندازی یک برند سازمانی بهتر است. همچنین اگر شما فردی هستید که با مخاطبان، مشتریان و هر کسی که خدمات شما را می‌خرد، مستقیما ارتباط برقرار می‌کنید، عاقلانه است که یک برند شخصی بسازید. اما اگر ارائه خدمات خود را به نحوی پیش برده‌اید که شخصا نیازی به ارتباط با مشتریان ندارید، می‌توانید یک نام تجاری شرکتی ایجاد کنید.

نکته مهم اینجاست که اکثر معماران فعالیت سخت و پر تلاش خود را با علاقه شروع می‌کنند. در نتیجه کمتر کسی در این جایگاه شغلی به فکر واگذاری و رها کردن برند خود خواهد بود. پس مهم است که ساخت برند شخصی خود را شروع کنید. از طرف دیگر آزادی عملی که پرسونال برندینگ وجود دارد، در برندینگ تجاری دیده نمی‌شود. در نتیجه صفر تا صد کار را شما ساخته‌اید و حتما مزایای مختلف آن را نیز به دست خواهید آورد.

نکات مهم برای ساخت برند شخصی برای معماران و طراحان

برند شخصی نشان دهنده شخصیت شما برای افراد دیگر است. به گفته جف بزوس، موسس آمازون «برند چیزی است که وقتی در کنار مردم نیستید، آنها در مورد شما می‌گویند». برای معماران در محل کار، برند شخصی شما همان چیزی است که کارفرمایان، همکاران، همتایان و مشتریان پشت سرتان می‌گویند. فارغ از دیدگاه‌های منفی، تا چه حد این گفتگوهای درگوشی افراد برای شما اهمیت دارد؟ به همان میزان باید برای ساخته شدن برند شخصی‌تان تلاش کنید. در یک معنا ساخت برند شخصی برای معماران و طراحان لذت بخش و سخت است.

اگر صاحب کسب و کار در یک شرکت معماری هستید، احتمالا برند شخصی شما به برند شرکت گره خورده است. گاهی اوقات حتی شبیه به این است که اکثر معماران به نام خود کار می‌کنند؛ اما در یک محل جمع شده‌اند. در هر حال ساختن برند شخصی شما چیزی فراتر از ایجاد یک سایت نمونه کارها یا ارسال عکس‌های پروژه در اینستاگرام است. این مهم نیاز به استراتژی و تعیین دقیق اهداف دارد. پس مهم است که نکات زیر را بررسی کرده و برای عملی کردن هر کدام، اقدام کنید.

1.   استراتژی برند خودتان را تدوین کنید

یک نام تجاری بدون استراتژی مانند یک ساختمان بدون پایه است. در نهایت از بین می‌رود. وقتی صحبت از برندسازی به میان می‌آید، اکثر مردم به بخش سرگرم‌کننده آن یعنی طراحی لوگو و ساخت یک وب‌سایت می‌پردازند. اما این فقط 10٪ از برندسازی شما است، استراتژی پشت آن در واقع 90٪ از برند را پوشش می‌دهد.

قبل از اینکه وارد بخش تدوین هویت برند شویم، باید بدانیم:

  • مقصود ما از این کسب و کار چیست؟
  • چه چیزی ما را منحصر به فرد می‌کند؟
  • با چه مشتریانی در ارتباط هستیم؟
  • چرا باید به ما گوش دهند؟

جواب این سوال‌ها استراتژی برند شما را می‌سازد. در نتیجه شما می‌توانید یک تعریف ایده آل و واضح از پرسونای مشتری داشته باشید. همچنین ساخت برند شخصی برای معماران و طراحان را با توسعه صدای منحصر به فرد خود پیش ببرید. بدیهی است که به پیش نویس داستان برند خودتان هم نیاز خواهید داشت.

2.   پروفایل لینکدین خود را بهینه کنید

میان تمام شبکه‌های اجتماعی که از آنها استفاده می‌کنیم، لینکدین فضای تخصصی‌تری برای مشاغل دارد. نمایه لینکدین می‌تواند دروازه ورود به برند شخصی آنلاین شما به عنوان یک معمار حرفه‌ای باشد. معمولا زمانی که مشتریان نام شما را در گوگل جستجو می‌کنند، ابتدا با این صفحه روبرو خواهند شد. در نتیجه مهم است که برای بهینه کردن این پلتفرم سه گام زیر را در نظر بگیرید.

·       کلمات کلیدی را در عنوان خود اضافه کنید

لینکدین بسیار شبیه گوگل یا موتورهای جستجوی دیگر است. به این معنی که از کلمات کلیدی برای رتبه بندی پروفایل‌های مختلف استفاده می‌کند؛ بنابراین اگر می‌خواهید در جستجوی بالاتر ظاهر شوید، باید کلمات کلیدی مناسب را برای بهینه سازی نمایه خود پیدا کنید. یک راه ساده برای انجام این کار اضافه کردن کلمات کلیدی در عنوان است.

·       URL خود در جهت ساخت برند شخصی برای معماران و طراحان سفارشی کنید

مطمئن شوید که URL نمایه لینکدین شما برای نمایش نام برندتان سفارشی شده است. وجود نام شما در URL، رتبه پروفایل لینکدین را در نتایج جستجوی گوگل بالاتر می‌برد. همان‌طور که قبلا گفتیم، این روزها همه شما را در گوگل جستجو می‌کنند. اگر نمایه لینکدین خوبی را نشان دهید، ابتدا وجهه حرفه‌ای خود را به نمایش گذاشته‌اید.

·       قسمت نظرات را باز بگذارید

ساخت برند شخصی برای معماران و طراحان می‌تواند با نظرخواهی از مشتریان هم پیش برود. منظور این نیست که از آنها بخواهید اهداف شما را مشخص کنند یا در طرح ریزی استراتژی‌ها در کنار شما باشند. اما می‌توانید زمانی که یک پروژه به اتمام رسید با اعمال نظرسنجی‌هایی مختلف، کاستی‌ها و یا نقاط قوت را پیدا کنید.

3.   برای مشتریان خود ارزش قائل شوید

حتما شنیده‌اید که به دست آوردن چیزی بسیار مشکل است، اما نگه داشتن به مراتب سخت‌تر خواهد بود. در نتیجه مهم است که پس از ساخت برند شخصی آن را رها نکنید. شما باید راه‌های ارتباط با مشتریان و حتی رقبا را نگه داشته و به صورت روزانه فعالیت خود را ادامه دهید. حتی زمانی که خدماتی را ارائه نمی‌دهید، در فضاهای اجتماعی حضور فعال داشته باشید. به هر DM و ایمیلی که دریافت می‌کنید پاسخ دهید یا با محتوای ارزشمند، مفید و کاربردی ارائه کنید. این نوع برقراری ارتباط تضمین کننده ادامه راه با مشتریان وفادار است. ضمن اینکه برای مشتریان جدید هم تامل برانگیز خواهید بود.

کلام آخر

در نهایت امر باید بگوییم که داشتن یک برند شخصی برای معماران مهم‌تر از برندهای شرکتی است. البته منظور این نیست که برندینگ شرکتی وجوه منفی دارد. مسئله‌ای که دوست داریم به آن توجه کنید آزادی عملی است که با برند شخصی به دست می‌آورید تا موفقیت بیشتری را تجربه کنید. ساخت برند شخصی برای معماران و طراحان می‌تواند استقلال شخص را بیشتر کرده و همچنین سوددهی بالاتری برای او داشته باشد.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *