تدوین طرح بازاریابی

در دنیای پر رقابت اطرافمان، کسی را پیدا نمی‌کنید که متوجه ضرورت و نقشی حیاتی بازاریابی در موفقیت کسب‌وکارها نباشد. حتی اگر بهترین معمار یا سازنده شهر خود باشید، اما هیچ فردی از کیفیت فعالیت شما اطلاعی نداشته باشد، مسیر پیشرفت را به خوبی طی نخواهید کرد. عدم وجود یک طرح بازاریابی برای سازمان، شما را از جذب مشتری، کسب سود و متمایز شدن از رقبا بازمی‌دارد. به همین خاطر در متن پیش رو سعی داریم تا با بررسی لزوم تدوین طرح بازاریابی مزایای این امر را با هم بررسی کنیم.

منظور از تدوین طرح بازاریابی چیست؟

از آنجایی که بیزنس کوچینگ برای معماران و سازندگان راهگشای مناسبی است؛ پس باید لایه‌های مختلف آن را با درک معنا شناخت. به همین خاطر اجازه دهید قبل از ورود به بحث اصلی در یک نگاه اجمالی تعریفی از طرح بازاریابی را با هم بررسی کرده و اهداف اصلی تدوین آن را بشناسیم.

طرح بازاریابی گزارشی است که استراتژی‌های مربوط به مسیر تبلیغاتی شما را برای محصولات یا خدماتی که به مشتریان ارائه می‌دهید، مشخص می‌کند. این طرح می‌تواند برای یک سال، سه ماه یا حتی یک ماه برنامه ریزی شود.

به طور معمول، یک طرح بازاریابی شامل موارد زیر است:

  • مروری بر اهداف بازاریابی و تبلیغات کسب‌وکار معماران
  • شرحی از موقعیت فعلی بازاریابی کسب‌وکار شما
  • جدول زمانی که وظایف درون سازمانی را برای اجرا استراتژی‌ها نشان می‌دهد
  • شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) که در کار خود ردیابی خواهید کرد
  • شرحی از بازار هدف کسب‌وکارتان به همراه نقاط درد مشتری
  • شرحی از نحوه اندازه گیری عملکرد استراتژی

تفاوت طرح  بازاریابی با استراتژی بازاریابی| لزوم تدوین طرح بازاریابی

یکی از نکات مهم که زمان بررسی لزوم تدوین طرح بازاریابی باید به آن توجه کنید، تفاوت میان این طرح با استراتژی‌های بازاریابی است. اگرچه این دو مفهوم اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شود، اما تفاوت‌هایی با هم دارند.

به زبان ساده، یک استراتژی بازاریابی نشان می‌دهد که کسب‌وکار ما برای رسیدن به یک هدف مشخص چه کاری انجام خواهد داد. اما یک طرح بازاریابی، فعالیت‌های روزانه، هفتگی، ماهانه یا سالانه خاصی را که استراتژی بازاریابی به آن نیاز دارد، مشخص می‌کند. برای درک بهتر این موضوع می‌توانید بیزنس کوچینگ با نوید طاهری را دنبال کرده و این تفاوت را در اجرای عملی هر دو مفهوم درک کنید.

لزوم تدوین طرح بازاریابی برای معماران و طراحان داخلی

یک طرح بازاریابی جامع و مدون نقطه کانونی تمام سرمایه گذاری‌های تجاری است. زیرا بازاریابی نحوه برنامه ریزی شما برای جذب و حفظ مشتریان را توصیف می‌کند و این مهم‌ترین جنبه یک تجارت است.

داشتن یک برنامه بازاریابی برای هر کسب‌وکاری ضروری است. فرقی ندارد که شما در زمینه ساخت و ساز فعالیت داشته باشید، معماری و طراحی داخلی انجام دهید یا فروشنده تجهیزات ساختمانی باشید. در هر شرایطی با درک لزوم تدوین طرح بازاریابی به این نتیجه می‌رسید که بازاریابی می‌تواند انبوهی از اطلاعات را در مورد مشتریان بالقوه به شما بدهد و اگر به درستی اعمال شوند، عملا موفقیت شما را تضمین می‌کند.

احتمالا می‌دانید که یکی از موثرترین استراتژی‌های بازاریابی که هر شرکت معماری می‌تواند از آن استفاده کند، بازاریابی دیجیتال است. این امر دید آنلاین شرکت شما را بهبود می‌بخشد و جذب مشتریان نه تنها از منطقه خود بلکه از نقاط مختلف جهان را برای شما آسان‌تر می‌کند. با اتخاذ این برنامه استراتژیک متوجه خواهید شد که جایگاه تولید محتوای مناسب برای معماران بسیار ارزشمند است. زیرا طبق این برنامه و طرح بازاریابی خود، باید به صورت روزانه در حال تولید محتوای مناسب و سئو شده باشید تا جامعه هدف خود را درگیر فعالیت‌های مذکور کنید.

این مهم تنها بخشی از اهمیت تدوین طرح بازاریابی است. برای درک بهتر این مسئله می‌توانید بیزنس کوچینگ با نوید طاهری را در پیش گرفته و خدماتی مانند مارکتینگ برای معماران و سازندگان، بهبود سئو، تدوین و برنامه ریزی کمپین و غیره را دریافت کنید.

اجازه دهید برای درک بهتر لزوم تدوین طرح بازاریابی، برخی از مزیت‌های این کار را با هم بررسی کنیم.

مزایای تدوین طرح بازاریابی | لزوم تدوین طرح بازاریابی

یک سازنده و معمار که چشم اندازهای آینده خود را به خوبی در نظر گرفته است، می‌داند که کار در زمینه ساخت و ساز، مشقت‌های خاص خود را دارد. از این رو پیش روی با برنامه درست و منظم برای او یک برگ برنده است که بسیاری از رقبا از آن غافل‌اند. از این رو با استفاده از تجربیات کسانی که این راه را پیموده‌اند، کار خود را پیش برده و درصدد تشخیص شاخص‌های کلیدی عملکرد کسب‌وکار خود خواهد بود.

با این اوصاف تدوین طرح بازاریابی امری است که حتما مزایای زیادی را برای شما به ارمغان می‌آورد. برخی از مهم‌ترین این مزایای به شرح زیر هستند.

·       ستاره شمالی خود را پیدا می‌کنید.

پیدا کردن ستاره شمالی یک از اصطلاحات رایج در بازاریابی است و نشان می‌دهد که افراد اهداف خود را پیدا کرده‌اند. در واقع با پیدا کردن مسیر درست برای رسیدن به اهداف اصلی‌ترین مزیت تدوین طرح بازیابی است. هنگامی که شما یک برنامه بازاریابی را به کار می‌گیرید، اهداف و انتظارات و همچنین نحوه دستیابی به آنها به وضوح برای همه افراد حاضر در سازمان مشخص می‌شود. در نتیجه همکاری تیمی مناسبی را خواهید داشت.

·       همکاری تیمی خوبی خواهید داشت

مهم است که لزوم تدوین طرح بازاریابی سازمان را برای همه همکاران خود توضیح داده و مسیر دستیابی به اهداف را برای آنها روشن کنید. بدون یک درک متقابل افراد دائما دچار سوءتفاهم شده و پیشرفت برنامه‌ها دچار اختلال خواهد شد. طرح‌های بازاریابی شرکت به شما یک مسیر روشن و مشترک می‌دهد. این مهم جهت به عناصر مختلف مدل کسب‌وکار شما کمک می‌کند تا برای رسیدن به اهداف مشترک هماهنگ شوید.

·       دستیابی به چشم اندازهای شرکت آسان می‌شود

پیش رفتن با طرح بازاریابی به شرکت شما یک دستورالعمل برای موفقیت می‌دهد. با داشتن یک برنامه بازاریابی قوی، همه افراد در کسب‌وکار شما دقیقا می‌دانند که اهداف اصلی چیست و چه انتظاراتی از آنها برای رسیدن به آن شرایط ایده آل، وجود دارد. در نتیجه حرکت در مسیر هماهنگ و آسان خواهد شد.

·       برای هرگونه تغییر آماده خواهید شد

برنامه‌های بازاریابی به شما کمک می‌کند تا تصویر بزرگی که از آینده خود در ذهن دارید را به صورت گام به گام طرح ریزی کرده و برای رسیدن به آن به درستی اقدام کنید. برای رسیدن به این تصویر بزرگ لازم نیست فقط یک راه را امتحان کنید. مهم است که برنامه شما انعطاف‌پذیری لازم را داشته باشد تا در صورت لزوم، تغییراتی در آن ایجاد کرده و موارد جدید را به آن اضافه و یا گزینه‌هایی را حذف کنید.

مراحل نگارش طرح بازاریابی| لزوم تدوین طرح بازاریابی

لزوم تدوین طرح بازاریابی ضرورت‌هایی را با خود به همراه می‌آورد. یکی از این موارد، چگونگی نوشتن طرح مورد نظر است. برای این کار لازم است که مراحل زیر را در نظر داشته باشید.

1. بیانیه ماموریت شرکت را تهیه کنید.

بیانیه ماموریت به طور واضح و مختصر ماهیت کسب‌وکار، خدمات ارائه شده به مشتریان را توصیف کرده و در چند جمله نوشته می‌شود.

2. بازارهای هدف خود را فهرست و توصیف کنید

در این بخش، گروه‌های بالقوه کاربران یا مشتریان را فهرست و توصیف کنید. پس از ایجاد لیست، بخش‌های مختلف بازار را شناسایی کنید.

3. استراتژی‌های بازاریابی خود را تدوین کنید

در بخش‌های قبلی در مورد تفاوت بین استراتژی و طرح بازاریابی صحبت کردیم. حالا زمان آن است که استراتژی‌های مختلفی را برای بازارهای هدف خود تعیین کنید. نکته کلیدی برای بازاریابی موفق این است که بفهمید چه چیزی باعث می‌شود کسی بخواهد از خدمات شما استفاده کند.

4. مدل‌های رقابتی را بشناسید

به عنوان بخشی از فرایند بررسی لزوم تدوین طرح بازاریابی، شما باید در مورد رقبای خود و پیدا کردن جایگاه خودتان میان آنها، تحقیق کنید. این‌گونه می‌توانید نقاط قوت خود را شناخته و بر آنها تمرکز کنید. هنگامی که انواع مدل‌های رقابت مستقیم و غیرمستقیم را شناسایی کردید (مثلا اینترنت به عنوان رقابت غیرمستقیم شناخته می‌شود)، می‌توانید تعیین کنید که چگونه و چرا خدمات شما خاص است و چه سودی برای مشتریان دارد.

5. پس از اجرای طرح نتیجه را بررسی کنید

با نظارت بر نتایج، تعیین می‌کنید که کدام یک از استراتژی‌های بازاریابی شما کارآمد هستند و کدام‌یک نه. این کار شامل ردیابی و ارزیابی پاسخ مشتریان به هر استراتژی بازاریابی است. برای نمونه نظرسنجی از مشتریان در شبکه‌های اجتماعی و یا مصاحبه با مشتریان قبلی می‌توانند ایده‌های مناسبی را برای اعمال تغییرات به شما بدهند.

ویژگی‌های طرح بازاریابی مناسب معماران و طراحان داخلی

این توصیه را به یاد داشته باشید که «طرح بازاریابی یک راهنما است، نه یک کتاب مقدس» هیچ کس نمی‌تواند آینده را پیش بینی کند. به همین دلیل است که باید با درک لزوم تدوین طرح بازاریابی آن را به عنوان یک سند زنده و کارساز در نظر بگیرید. این طرح باید ویژگی‌هایی را در خود داشته باشد تا بتواند دوام کسب‌وکار شما را تضمین کند. این ویژگی‌ها عبارتند از:

  • قابلیت ارجاع در طول دوره مشخص شده
  • انعطاف‌پذیر برای هر تغییر
  • مشترک با همه ذی‌نفعان و اعضای تیم

نتیجه سخن

فرقی ندارد که شما در کار معماری و یا طراحی داخلی تازه کار باشید یا رزومه مناسبی به دست آورده باشید. در هر صورت مباحث بیزنس کوچینگ برای معماران و سازندگان به شما کمک می‌کند مسیر خود با شرایط روز بازار هماهنگ کرده و حداقل تا 10 سال آینده روی پای خود بایستید. برای راهنمایی شما در این امر سعی کردیم موارد مهمی را در مورد لزوم تدوین طرح بازاریابی برای کسب‌وکارهایی که خدماتی همچون خدمات معماری و طراحی داخلی ارائه می‌دهند، بررسی کنیم.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *